niebieskie forum, wygląd portalu

Niebieskie forum — transseksualizm.pl / transplciowosc.pl

Niebieskie forum to najstarsza i nadal działająca strona poświęcona transpłciowości, albo jak mówi domena — transseksualizmowi. Zawiera dwie części: część publiczną — portal, oraz zamkniętą — forum, na którym są najświeższe informacje. Niektóre z nich można przeczytać tylko tam. Jakiś czas temu nastąpiła migracja na nową stronę, mniej niebieską. Nazwa wzięła się od koloru tła, na starej wersji strony zawsze były wyraziste niebieskie barwy. Od niedawna działa pod adresem transplciowosc.pl, choć stary adres transseksualizm.pl nadal działa.

Nowa niebieska strona – nowoczesna, nowe informacje oraz te stare

Niebieskie forum posiada bazę aktywnych osób, które piszą na zamkniętym forum. Konta oraz treści zostały zaimportowane ze starego niebieskiego forum. Podobnie większość treści ze starego niebieskiego portalu zostały przeniesione do artykułów na nowej stronie. Na stronę portalu prowadzi domena transplciowosc.pl, a ze starego adresu jest przekierowanie na nowy.

Transplciowosc.pl zamiast transseksualizm.pl

Na koniec 2023 roku niebieska strona została przeniesiona na nowy adres transplciowosc.pl, której nazwa jest współczesna i nie kojarzy się archaicznie jak poprzednia: transseksualizm.pl. Głosy społeczności Niebieskiego forum o tym przeważyły, albowiem administracja wolała tradycyjną domenę. Przy logowaniu na forum należy użyć haseł z forum.transseksualizm.pl, nadal działają.

Transseksualizm to stary termin medyczny rodem z ICD-10 (klasyfikacja z lat 90), choć jest znacznie starszy. Co ciekawe, ICD-10 nadal funkcjonuje w Polsce, nie ma oficjalnego tłumaczenia klasyfikacji ICD-11, gdzie już tego terminu nie znajdziemy. Terminu transpłciość też nie ma, gdyż nie jest chorobą, czy zaburzeniem, za to jest np. dysforia płciowa.

Aktywne niebieskie forum

Warte polecenia wydaje się forum. Od czasu aktualizacji zaczęło sprawnie działać, posiada bazę aktywnych użytkowników. Jest dostępne tylko dla zarejestrowanych osób, z wyjątkiem opisu jak dołączyć do społeczności forum. Na forum można stosować formatowanie i wstawiać zdjęcia. Oprócz dyskusji o transpłciowości oraz tranzycji społecznej, medycznej i prawnej, są też wątki ogólne. Widziałam też aktywne wątki o operacjach korekty płci w Krakowie, Warszawie i innych miastach. Nie zabrakło też refleksji osób z wieloletnim doświadczeniem, a nawet interpłciowych. Mogę podsumować, że jest co czytać i z kim pisać.

Opis archiwalnej wersji transseksualizm.pl

Niebieskie forum to najstarsza i nadal działająca strona poświęcona transpłciowości, albo jak piszą — transseksualizmowi. Zawiera dwie części: część publiczną — portal, oraz zamkniętą — forum, na którym są najświeższe informacje. Niektóre z nich można przeczytać tylko tam. Sam portal zawiera mało aktualną wiedzę, opartą o standardy ICD-10 sprzed 30 lat. Nazwa wzięła się od koloru tła, na stronie zawsze były wyraziste niebieskie barwy.

Niebieska strona (portal)

Informacje na Niebieskiej stronie w momencie jej powstawania były jedynym i najlepszym źródłem wiedzy na temat transpłciowości, ówcześnie zwanej transseksualnością lub transseksualizmem, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (pozycja F64.0 Transseksualizm). W tym spisie chorób opracowanym w latach 80, przyjętym przez WHO w 1990 roku, a obowiązującym w Polsce od 1996 roku, przypadki niezgodności płci i dysforii płciowej są traktowane jako zaburzenie psychiczne. W spisie ICD-10 wyróżnia się także pojęcie transwestytyczności „F64.1 – Transwestytyzm o typie podwójnej roli”. Transpłciowość ujawnianą u dzieci przed dojrzewaniem opisano jako „F64.2 – Zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie”. Ponadto spis wyróżnia jeszcze „inne zaburzenia identyfikacji płciowej” (F64.8) oraz ogólne, nieokreślone zaburzenia identyfikacji płciowej (F64.9). Ta klasyfikacja ma realnie przestać obowiązywać w 2022 roku. Na transseksualizm.pl te pojęcia pokazane są jako aktualnie obowiązujące. Większość tekstów datowana jest na 2008 i 2009 rok, choć można też znaleźć wpisy z 2002 roku.

Portal skupia się na tranzycji medycznej oraz ustaleniu płci przed sądem. Znajdziecie tam bazę polecanych lekarzy i psychologów oraz czarną listę specjalistów. Jednakże brakuje osób dbających o aktualność informacji, część wartościowych danych możecie przeczytać tylko w komentarzach ukrytego forum. Dlatego społeczność skupiona wokoło grup na Facebooku zaczęła nawet tworzyć mapę polecanych specjalistów. Niestety, Mapy Google mają ograniczone możliwości. Dlatego mam w planie stworzenie przejrzystej bazy u siebie.

Proces tranzycji

Na niebieskiej stronie w opisie procesu tranzycji prezentuje się model według, którego należy skierować pierwsze kroki do lekarza seksuologa. To zaszłość historyczna, seksuologowie byli pionierami w Polsce, jeżeli chodzi o opiekę medyczną dla osób transseksualnych. Na nieszczęście, popadli w homofobiczne stereotypy, zakładali binarność i zasadę przeciwieństwa płci.

Tranzycję lepiej natomiast zaczynać od opinii psychologicznej i w celu rozpoczęcia terapii hormonalnej znaleźć dobrego endokrynologa. Niestety, bardzo mało z nich ma odwagę to zrobić, nadal prościej jest o znalezienie seksuologa, który zajmie się tranzycją. Z przykrością zauważam, że seksuologowie zazwyczaj mają niewielką wiedzę o hormonach płciowych, mimo lat praktyki przyjmowania osób transpłciowych. Większość osób przestaje do nich przychodzić po otrzymaniu zaświadczenia do pozwu o ustalenie płci. Jednak z upływem lat, coraz mniej jest homofobicznych lekarzy. Mogę na przykład polecić dr. Bartosza Grabskiego, który świetnie sobie radzi z osobami niebinarnymi.

Sekcja prawna

W sekcji prawnej znaleźć można słynny w środowisku wzór pozwu oraz inne dokumenty. Niestety, powstały one dość dawno temu, wyglądają na napisane przez laika nieznającego się na prawie. Mimo to wiele osób ich używa. Parę wzorów można znaleźć w tym wpisie.

Niebieskie forum

Niebieskie forum to najbardziej znana nazwa strony, widoczna tylko na pasku karty w przeglądarce. Jednak nie mogłam jej odnaleźć w treści strony. Forum jest zamknięte dla osób niezarejestrowanych. Po założeniu konta musisz się przedstawić i oczekiwać na akceptację. Dopiero po niej widzimy działy niebieskiego forum. Osoby, które nie wpisują się w stereotypy, np. mają dzieci i chcą przejść tranzycję, nie zostaną mile powitane.

Niebieskie forum, podobnie jak portal zakłada binarność płci, dlatego osoby niebinarne za wiele informacji tutaj nie znajdą. Zawiera działy: ogólny, dla kobiet, i dla mężczyzn. Ci ostatni stanowią zauważalnie aktywniejszą grupę na forum. Zauważyłam, że przez ten utrudniony dostęp cześć osób chętniej opisuje przebieg operacji chirurgicznych. Znajdziemy je również w dziale dla kobiet, wśród opisów operacji korekty narządów płciowych SRS/GRS zwanych tutaj „operacją zmiany płci”. Co ważne, najnowsza z opisanych operacji została przeprowadzona w Polsce. Pojawiły się tam nawet dość nowe opisy operacji u dr. Pawła Szymanowskiego, który wykonuje „operację przywracania płci” w Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka w Szpitalu na Klinach w Krakowie. Oferuje on dwie metody, z użyciem esicy (fragment jelita grubego) albo metodę inwersji.

Alternatywy dla Niebieskiej strony

Część z Was może zapytać jak nie wspomniane „niebieskie”, to co w zamian? Są grupki na Facebooku, jednak tam część osób musi występować pod deadnamem (nekronim). Lepszą alternatywą wydaje się Discord i serwery Tęczowa przystań i THelp. Jednak oba te miejsca mają ogromny przepływ informacji, przez to ważne tematy mogą zginąć w toku dyskusji. Za to jest to dobra okazja, aby stać się częścią choć jednej społeczności osób transpłciowych i niebinarnych.

Stosunkowo niedawno powstały dwie prężnie rozwijane strony: tranzycja.pl oraz zaimki.pl. Tutaj nazwy wiele mówią o tych portalach, serdecznie zapraszam! Są one tworzone kolektywnie.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 47 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)