Taśma filmowa w formie spirali

Filmy i seriale

Na tej stronie zamieszczam filmy i seriale dokumentalne, fabularne oraz różne inne materiały wideo poruszające temat płci, transpłciowości i transseksualności. Czasem są to linki do materiałów, czasem same opisy. Zależnie od dostępności ich w sieci.

Dokumentalne – filmy i seriale o transpłciowości

Rewolucja Gender – National Geographic

kadr Rewolucja gender 33:05 Hipokamp cis hetero mężczyzny i cis homoseksualnego mężczyzny, brak widocznych różnic

Jest to film dokumentalny, stworzony przez stację National Geographic. Porusza tematy związane z płcią i transpłciowością. Przedstawia interpłciowość, transpłciowość, osoby niebinarne, emki w różnym wieku, kaemów i historie transpłciowych dzieci, okraszone wiedzą naukową. Głównie pokazuje osoby z USA. Wzruszyła mnie wypowiedź matki o swojej transpłciowej nastolatce. Każde dziecko powinno takie wsparcie otrzymać!

kadr Rewolucja gender 33:08 Hipokamp cis kobiety i trans kobiety

Na kadrach widoczny jest hipokamp. Nie widać różnic między cis hetero mężczyzną i cis homo mężczyzną. Tak samo nie widać różnic między cis kobietą, a trans kobietą. Być może kiedyś to będzie kryterium oceny płci.

W oryginale bardzo dobry dokument, niestety polskie tłumaczenie ma wiele do życzenia. Niektóre przedstawione definicje uprościli, czasem mają problem z dobraniem właściwej formy. W języku polskim mamy o wiele więcej wyrazów wskazujących na płeć. Tam niektóre osoby używały „they” w stosunku do siebie. Była też m/k lat około 80, która 40 lat żyła w męskiej roli, nie ukrywa tego. Całość jej wypowiedzi była przetłumaczona w formie męskiej. 🙁 Polski zwiastunPowiązane filmy na YT

Trans Reality – rosyjski serial

TransReality Episode 1

„They’re neither completely male nor female; sometimes they refer to themselves as “third gender”. Many feel a conflict between their assigned sex and their own identities – essentially that they were born into the wrong type of body.”

Nie martwcie się, są angielskie napisy, był też kiedyś chyba w polskiej TV. Opowiada o różnych transpłciowych osobach, skupiając się na jednej z nich – Kira, oficjalnie Kiryll. Wygląda ona bardzo androgynicznie, poznajemy niełatwe relacje rodzinne, opowiada o latach szkolnych. Pracuje jako modelka. Ciężko nazwać ją facetem, jak to raz ktoś uczynił. Ja bym za takie coś zabiła. Serial pokazuje jej tranzycję, włącznie z operacją i zmianą dokumentów. Bez operacji, nie można tam zmienić dokumentów. Warunek sprzeczny z prawami człowieka. Poznajemy też osobę przedstawiającą się jako trzecią płeć – ani mężczyzna, ani kobieta – jest pomiędzy. Poznajemy też parę biorącą oficjalny ślub, obie w białych sukniach ślubnych. Ogólnie, oglądając ten serial stwierdziłam, że w Polsce jest trochę lepiej.

Through the Wormhole – Are There More Than Two Sexes?

Odcinek trzeci siódmego sezonu serialu dokumentalnego z Morganem Freemanem dotyczy kwestii płci. Wyjaśnia jak bardzo mylne jest postrzeganie płci jako binarnej kategorii. Zaczyna od poziomu testosteronu u sportowców, jego poziomy u kobiet  mogą się znacznie różnić, wręcz nachodząc na „męskie” stężenia. Podobnie mężczyźni mogą mieć naturalnie bardzo niski poziom tego hormonu. Nie da się wyraźnie oddzielić tym kryterium mężczyzn od kobiet. Podobnie z mózgami, tutaj też są różne wariacje możliwości. Dowiadujemy się też jak hormony wpływają na rozwój płci. O transpłciowości słyszymy dopiero w połowie. Jednak całkiem dobrze wyjaśnia tę kwestię, choć krótko. Omawia też jakie geny decydują o płci. Możemy też dowiedzieć się o płci mrówek.

The Trans List (2016)

Godzinna seria wywiadów z transpłciowymi ludźmi. Są osoby binarne, gender fluid, emki, kaemów też nie zabrakło. Formuła może wydawać się nudna, ale kto się wsłucha co mówią, nie straci tej godziny. Wystąpili: Kylar Broadus, Caroline Cossey, Amos Mac,Bamby Salcedo, Buck Angel, Miss Major Griffin-Gracy, Nicole Maines, Shane Ortega, Caitlyn Jenner, Alok Vaid-Menon, Laverne Cox. Niektóre mogą się wydawać kontrowersyjne, niektóre mało znane, niektóre miały ciężej  w życiu, ale każda z tych osób ma coś do przekazania. Trailer.

Disclosure / Ujawnienie (2020)

Śmiem twierdzić, że to najlepszy film pokazujący co jest nie tak z reprezentacją osób transpłciowych i niebinarnych w mediach, choć pokazuje głównie amerykańską perspektywę. Z Magdą nagrałyśmy o nim odcinek podcastu Między uszami. Trailer.

Transhood (2020)

Dokument o dorastaniu transpłciowych dzieci, nagrywany przez pięć lat w USA. Opowiada jak zmniejszyć negatywne uczucia dzieci i zadbać o ich potrzeby, realnie wspierać w odkrywaniu swojej tożsamości płciowej oraz mierzeniem się z transfobią w szkole, czy otoczeniu. Pokazuje też, że można zrezygnować z tranzycji i jest to w pełni akceptowalne oraz łatwe do powrócenia. Wśród bohaterek znalazła się Avery Jackson.

Filmy biograficzne, dramaty, komedie o transpłciowości

Boys Don’t Cry / Nie czas na łzy (1999)

Film jest oparty na prawdziwej historii. Brandon, transpłciowy chłopak, zmaga się z dyskryminacją, gdzie naśmiewanie się z tożsamości płciowej jest straszniejsze od gwałtu „naprawczego”. W filmie wymazano postać przyjaciela Brandona, który był czarnoskóry. W głównej roli wystąpiła cispłciowa kobieta i dostała Oscara dla najlepszej aktorki.

Boy Meets Girl (2014)

kadr Boy Meets Girl 00:40

Komedia nieowijająca w bawełnę, główną bohaterką jest trans dziewczyna grana przez transseksualną dziewczynę. W filmie pokazane są jej losy w lokalnej społeczności. Pokazane są romanse i miłości, rozwój wydarzeń potrafi zaskoczyć. Zakończenie jest świetne, ale nie mogę go przecież zdradzić. 😉 Uwaga, jest nagość, podziwiam aktorkę za te sceny. Ja bym nie pozwoliła nawet komukolwiek zobaczyć. Trailer.

Dziewczyna z portretu (2015)

Oskarowa historia, właściwie dość luźna interpretacja książki o tym samym tytule. Książka była inspirowana historią Lili Elbe – jednej z pierwszych trans kobiet, jakie podały się operacji korekty płci. Jest to poruszająca historia bez szczęśliwego zakończenia. Oglądałam ten film niedługo po polskiej premierze, będąc jeszcze przed HRT. Niektóre sceny bardzo mną poruszyły, zbytnio wczułam się w bohaterkę filmu. Odtwórca (tak to był facet, Eddie Redmayne, zresztą uwielbiam go) całkiem nieźle poradził sobie z trudną rolą. Zwiastun.

Nowy świat (2015)

Film opowiada historie trojga imigrantów przyjeżdżających do Polski. Opiszę tylko trzecią z nich, dotyczy ona transseksualnej kobiety Ukrainki – Wiery. Przyjechała do Polski, zostawiając za wschodnią granicą swojego syna wraz z jego matką, a swoją partnerką. Niestety partnerka umiera, a dziecko potrzebuje opieki. Ojciec Wiery przyjeżdża z wnukiem do Polski. Nie akceptuje, że „syn” jest kobietą, próbuje go zmusić do bycia facetem i wychowania syna. Natomiast dziecko nie ma problemu i uprzedzeń. Następuje tutaj konflikt między ojcem Wiery a nią samą. Materiał na cały film, niestety, to tylko krótka nowela.

Nowa dziewczyna (2014)

Film czeka w kolejce do obejrzenia. Jak tylko obejrzę, spodziewajcie się krótkiej recenzji. Opis filmu:

„Młoda kobieta dokonuje zdumiewającego odkrycia o małżonku zmarłej niedawno przyjaciółki.”

Laurence Anyways (2012)

Film czeka w kolejce do obejrzenia. Opis: „W trzydzieste urodziny Laurence wyjawia swojej dziewczynie, że chce być kobietą. Oboje stawiają czoła procesowi zmiany korekty płci”. Z tym opisem nie mogę się zgodzić, pisał go zapewne cis facet. ;-P

Arianna (2015)

Film nie tyle o transpłciowości, tylko o osobie interseksualnej. Młoda dziewczyna poszukuje prawdy osobie, zaniepokojona brakiem miesiączki. Kluczowa okazała się wycieczka na wyspę gdzie była ostatnim razem mają trzy lata. Film nie jest z tych łatwych i przyjemnych. Trailer.

Mandarynka / Tangerine (2015)

Historia prostytutki, która wychodzi z więzienia, jest osobą transpłciową i zmaga się z własnym złamanym sercem, biedą oraz transfobią. Akcja rozgrywa się w wieczór wigilijny. Film jest dość wulgarny, jak środowisko, o którym opowiada. Całość została nagrana telefonem. Zwiastun.

Fantastyczna kobieta (2017)

Film przedstawia związek mężczyzny z kobietą, transpłciową. Niestety jego rodzina w większości nie akceptuje tego faktu. Początek zapowiada się miło, jednak chwilę potem doświadcza długą serię transfobicznych ataków, także fizycznych. Historia kończy się prawie happy-endem. Prawie, film pozostawił u mnie pewien niedosyt. Dramat, w którym główną rolę odgrywa transpłciowa kobieta – Daniela Vega.  Zwiastun.

Po prostu Charlie (2017)

Film o transpłciowym dziecku, grającym w piłkę, ukrywającym, że jest transpłciową dziewczynką. Bardzo poruszająca historia, Charlie zmaga się z transfobią, ma szczęśliwe zakończenie, jednak mimo to myślałam o tym jeszcze na drugi dzień. Do obejrzenia na Outfilm. Bardzo polecam ten film rodzicom i bliskim. Zwiastun.

Girl (2018)

Film przedstawia historię pewnej transpłciowej dziewczyny, nastolatki, baletnicy. Filmowi poświęciłam cały tekst, wraz z opisem dyskusji, w której brałam udział.

Lola vers la mer (2019)

Polski tytuł: Lola, premiera była w czerwcu 2020. To kolejny film o transpłciowej dziewczynie. Przedstawia jej relację z ojcem, który ma problem z zaakceptowaniem tytułowej Loli jako córki. Oprócz tego, że jest transpłciowa i trochę niebinarna, jest też lekko chaotyczna, zbuntowana jak to nastolatka oraz jeździ na deskorolce. Pełna recenzja na blogu.

Filmy i seriale z wątkami transpłciowymi i LGBT

Sense8 (2015 – 2018)

Serial o ósemce ludzi z całego świata, którzy są jednością. Pojawiają się wątki związane z seksualnością wszelkiego rodzaju, są lesbijki, geje, bi, czasem nawet orgie się zdarzają. A jedną z lesbijek jest trans kobieta – Nomi Marks. Grana przez trans kobietę Jamie Clayton. Trochę była moją idolką, komputery, hackowanie, do tego historia związana z nieakceptującą matką. A w drugim sezonie ślub jej siostry i wspaniała opowieść z tym związana. Wg mnie bardzo dobry serial, a za reżyserią stoją siostry Wachowskie – Lili i Lana. Również trans kobiety. What’s Up – uwielbiam tę wersję z serialu. Podobnie jak kilka wypowiedzi Nomi.

Huragan Bianca (2016)

Pojawia się tutaj co prawda wątek transseksualnej kobiety, jednak głównym bohaterem jest nauczyciel gej. Wyjeżdża z Nowego Yorku do małego miasteczka w stanie Teksas. Szybko jednak przekonuje się o panującej homofobii. Występuje też jako drag queen. Postanawia zwalczyć homofobię i uczynić szkołę przyjaźniejszą. Postać trans kobiety jest grana przez cis kobietę, przynajmniej mój transradar się nie włączył. Jednak lepiej tak, niż zwykle wybierani cis faceci. Trailer.

Supergirl (2015-)

Serial Supergirl opowiada o kuzynce Supermena, jest on dość feministyczny, tutaj kobiety ze sobą rozmawiają nie tylko o związkach z facetami. 😉 W drugim sezonie pojawia się wątek lesbijski i nie znika, a w sezonie czwartym dzieje się coś jeszcze lepszego. Poznajemy transpłciową superbohaterkę, Dreamer (prywatnie Nia Nal), to pierwsza taka rola w telewizji. Tę rolę dostała Nicole Maines, walczyła o prawa osób trans w USA, jej historia została opisana w książce Zostać Nicole, wyd. Czarna Owca. W jednym z odcinków piątego sezonu Supergirl została poruszona problematyka dyskryminacji krzyżowej. Współlokatorka Nia-i (jak odmienić to imię?) jest transpłciową kobietą i jednocześnie osobą czarnoskórą. Została zaatakowana przez transfobicznego mężczyznę, który nienawidzi wszystkie osoby transpłciowe.

Film Kozaczki z pieprzykiem / Kinky Boots (2005)

Nie polecam polskiego opisu, angielski jest znacznie lepszy. Jest też musical o tym samym tytule. Upadająca fabryka zmienia profil – zaczyna produkować buty dla drag queen. Film świetnie się ogląda jak to wiele komedii. Ta dodatkowo niszczy konserwatywne stereotypy płciowe. Trailer.

Jest jeszcze trochę filmów do opisania i do obejrzenia: m.in.: Piękny bokser (2003), Gabrielle albo skok anioła, Czy świat oszalał Transgender kids (2009),  Mów mi Marianna (2015), TransAkcja, czyli historia Anny Grodzkiej, serial Transparent, Boys Don’t Cry (1999), Transamerica (2005), Dallas Buyers Club (2013), będę aktualizowała tę stronę.

Komentarze

9 odpowiedzi na „Filmy i seriale”

 1. Awatar Andrzej
  Andrzej

  Polecam Ci serial Transparent – jeśli jeszcze nie oglądałaś 🙂
  Trailer tu: https://www.youtube.com/watch?v=_zWu3_SON0o

  1. Awatar Ka
   Ka

   Dziękuję, jest już na mojej liście od długiego czasu. 😉

 2. Awatar sabrinadelos
  sabrinadelos

  Proponuje jeszcze zainteresować się filmem XXY (https://www.filmweb.pl/Xxy) wprawdzie to jest tematyka interseksualizmu ale może też warto umieścić na liście

  1. Awatar Ka
   Ka

   Tak, warto. Część osób interpłciowych nie identyfikuje się z płcią przypisaną przy urodzeniu.
   Choć w opisie pomieszali tożsamość płciową z orientacją seksualną. Tożsamość to kto idzie do łóżka, a orientacja z kim.
   Ponadto, nie można wybrać płci. Co najwyżej odkryć swoją faktyczną tożsamość płciową. Może to być utrudnione, gdy się nie zgadza z przypisaną.

   1. Awatar sabrinadelos
    sabrinadelos

    Jak to bywa z opisami, nie koniecznie robi je osoba która wie coś o temacie którą opisuje.

 3. Awatar Weremiko
  Weremiko

  Ja polecam film just Charlie o trans piłkarce 😀

  1. Awatar Ka
   Ka

   Oglądałam go w maju 2018 roku, poświęciłam mu ostatni akapit w tym wpisie.

 4. Awatar D
  D

  Dzięki za te tytuły! Pozdrawiam

 5. Awatar Monika Trasińska
  Monika Trasińska

  Polecam też „He is my girl – La Folle Histoire D’amour de Simon Eskenazy”, „Mauvais genres” (z 2001), „Dziewczyna z przymusu – Just one of the girls” (nie stricte transseksualizm a bardziej crossdressing i chwilowe życie głównego bohatera jako dziewczyna), „Mein Sohn Helen Mój syn Helen” ( z 2015), „MtF. Si j’étais elle” (z 2004) oraz „Unconditional Love” (ten z 2012 roku z Christian Cooke, Steven Hillman i Harry McEntire; jest jeszcze inny całkiem inny o tym samym tytule ale zupełnie o czym innym dlatego załączam nazwiska aktorów)

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 47 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)