blog linki mapa

Linki – o transpłciowości i dla osób transpłciowych

O transpłciowości czasem warto poczytać u źródła znającego temat z autopsji – samych osób transpłciowych, transseksualnych. Niestety w naszym kraju mało jest takich osób, szczególnie transseksualnych kobiet. Większość aktywnych blogów jest autorstwa transpłciowych mężczyzn. Pewnie patriarchalna kultura ma w tym swój znaczący udział. W końcu co wpływa na decyzję o tym, by się ujawnić w społeczeństwie jak nie samo społeczeństwo i jego (domniemane często) reakcje? Poniżej znajdziecie linki do nich.

Gdzie jest Ka, transpłciowa dziewczyna?

Oprócz tego bloga znajdziesz mnie w sieci na Facebooku, tam dzielę się newsami wraz z moją opinią o nich. Dość aktywna też jestem na Instagramie, tam w relacjach można się dowiedzieć o moich planach, co aktualnie robię oraz przeczytać odpowiedzi na pytania do mnie. Powiadomienia o nowych wpisach też udostępniam na Twitter. Jestem też na Discord gdzie mam serwer do nagrywania podcastu Między uszami. Od niedawna można mnie wspierać przez Patronite.

Oprócz tego mam sklep z koszulkami, nie zarabiam na nich, robię to dla „ideologii LGBT”. Są wzory otwarcie wspierające osoby transpłciowe, np. hasłem Trans Lives Matter, bardziej subtelne jak Love is Love, tęczowe jak Miłość łączy nas jak chce, a także co najwyżej lewackie wzory. Wszystkie grafiki można umieszczać w generatorze na dowolne produkty dostępne w sklepie – torby, kubki, topy i bluzy.

Baza specjalistów dla osób transpłciowych

Mapa lekarzy, psychologów i grup wsparcia: Mapy Google.

Dane zbiera Angry Trans, polecam! Sama mu podsyłam, jak się dowiaduję o czymś. Społecznie dbamy o jej aktualizację.

Artykuły o transpłciowości – linki warte uwagi

Standardy opieki zdrowotnej osób transpłciowych, wersja 7 – opublikowana przez WPATH w 2012 roku, w 2019 została przetłumaczona na język polski. Jest już wersja 8, w języku angielskim.

Niebinarność – Dominik Haak, Fundacja Q.

Dwa artykuły o różnicowaniu płci napisane przez lekarza endokrynologa z 2013 roku – Czy płeć jest uwarunkowana genetycznie i jego ciąg dalszy. Blog już nie istnieje, linkuję do kopii z Web Archive. Przy okazji polecam stronę o interpłciowości i moją relację ze spotkania o interpłciowości.

Na polskiej części Reddit było AMA z osobą transseksualną po korekcie, operacjach. Jak się okazało w trakcie diagnostyki – jest też osobą interpłciową.

Jak dobrać rozmiar stanika, gdy jesteś trans? [Wayback Machine: Miski Dwie]

Jak przepisać szczepienia po zmianie danych w sądzie? Powstała instrukcja wysłania pisma z pomocą Profilu Zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
Prościej jest poprosić lekarza (prowadzącego/endokrynologa/internistę) o spisanie numerów serii szczepień przed zmianą danych metrykalnych, a następnie po zmianie wpisał nam je pod nowym numerem PESEL.

Iniekcje do mięśniowe z estrogenu (estradiolu, Neofollin), testosteronu (Omka, Prolo, Nebido), jak wykonywać zastrzyki samodzielnie? Na tranzycja.pl jest instrukcja!

Niestety, mamy w Polsce organizację, która zaprosiła na swoją konferencję parę psychologów, która promuje „terapię” konwersyjną dla osób transpłciowych. Dlatego udostępniam List otwarty do władz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.

Publikacje

Wydzieliłam osobną stronę, gdzie wymieniam książki i inne publikacje na temat transpłciowości. Poniżej znajdziesz wybrane z tej biblioteczki słowa pisanego.

Polskie społeczności dla osób transpłciowych

Czaty Discord:

Transowe Centrum Pomocy – polski serwer Discorda, wsparciowo-społecznościowy, dla osób transpłciowych, niebinarnych i różnorodnych płciowo.
THelp (link z zaproszeniem) – polski serwer Discorda (kanały tekstowe i głosowe, tematyczne).
„Tęczowa Przystań” (link z zaproszeniem).
Do tego na Discordzie jest bardzo wiele angielskojęzycznych społeczności osób transpłciowych, niebinarnych, LGBT, Queer, kwestionujących itp.

Trójmiejski serwer: Transmiasto, tu spotkasz podobne grono osób co na spotkaniach na żywo.

Aby pisać, należy zarejestrować konto Discord i potwierdzić podany e-mail. Dostęp do większości kanałów jest możliwy po przejściu weryfikacji wg zasad na danym serwerze.

Fora internetowe:

Grupy na Facebooku:

Polskie blogi

Kolejność trochę losowa, spróbuję od tych najbardziej aktywnych ostatnio i mających najwięcej wartościowej treści. Jak wspomniałam, mało trans kobiet się pokazuje choćby w formie pisanej.

Ponadto Sara Temer co jakiś czas umieszcza vlogi o transpłciowości na YouTube.

Linki do archiwalnych blogów

Te blogi już raczej nigdy nie otrzymają aktualizacji, ale mogą być ciekawym archiwum. Czytajcie, póki działają. 😉

 • Blog transseksualistki – simplenati  – ostatni wpis wrzesień 2015.
 • Pamiętnik V – W poszukiwaniu spokoju – opis operacji SRS w Tajlandii w 2014 roku.
 • ABC Transseskualizmu – blog trans kobiety, wpisy z 2016 roku.
 • Trans man club – blog aktywny do 2016 roku.
 • Trans-przemyślenia – blog transseksualnej kobiety (m/k), aktywny do 2015 roku.
 • Były też blogi na portalu blog.pl, jednak został on zamknięty przez właściciela – Onet. Tak samo już nie istnieje strona bloog.pl, gdzie też było kilka blogów… A za chwilę zamyka się blox.pl, gdzie jest „Punkt trans”.

W miarę możliwości postaram się aktualizować stronę. Jeśli znasz ciekawe linki warte umieszczenia – zamieść je w komentarzu poniżej lub wyślij mi na maila podanego tutaj.

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Linki – o transpłciowości i dla osób transpłciowych”

 1. Awatar Wiktor
  Wiktor

  Link do angry trans nie działa, nie powinien być on: https://www.angrytrans.net/

Śmiało skomentuj:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zadaj śmiało pytanie!

Nie przegap nic!

Join 47 other subscribers

Wesprzyj działalność Ka

Działam od lat. Moim paliwem jest dawanie innym wsparcia. Cieszę się z każdego podziękowania, udostępnienia, potwierdzenia, że moje działania są ważne i mają wartość. Nawet 5 zł będzie dla mnie ogromnym wsparciem! Dziękuję, że jesteście! 💜

Cyklicznie: Logo Patronite

Jednorazowo: Darowizna (kartą, przelewem)